Diamantové a CBN nástroje - základné druhy spojiva

Autor: Ferdinand Hlaváč V kategórii: Rady a tipy Dňa: Komentáre: 0 Pozretí: 1511

Diamant a CBN sú najtvrdšie brúsne materiály, ktoré sú k dispozícii. V porovnaní s bežnými brúsnymi zrnami korundu a karbidu kremíka, majú podstatne väčšiu tvrdosť. Diamanty existujú v prírodnej a v syntetickej forme, pričom dnes sa používajú takmer výhradne syntetické diamanty. CBN je dostupný len v syntetickej forme. Diamant pozostáva z uhlíka a výborne sa hodí na brúsenie materiálov tvoriacich krátke triesky. Vysoká tvrdosť diamantov a CBN má mnohé výhody, napr: vysokú životnosť, tvarovú a rozmerovú presnosť pri procese obrábania.

 

Diamantové a CBN brúsne kotúčiky sú vyrábané v štyroch rozličných druhoch spojiva.

Štandardné je galvanické spojivo, pri ktorom je povlak s abrazívnymi zrnami „nanesený“ na základné teleso. Popri tom sú ešte v ponuke metalické, resp. spojivo zo syntetickej živice, kde sú diamantové zrná kompletne vložené do spojiva. Nakoniec spojivo vacuum brazed, pri ktorom je brúsne zrno zvarené so základným materiálom, čo zabezpečuje ešte vyššiu životnosť a najvyšší brúsny výkon.

 

Galvanické spojivo

Pri tomto druhu spojiva je diamantové alebo CBN zrno pripojené na nosné teleso kovovým nanášaním. Povlak je nanášaný v jednej vrstve, pričom hrúbka vrstvy je stanovená veľkosťou zrna. V osobitných prípadoch môže byť povlak nanášaný aj vo viacerých vrstvách. Pri galvanickom spojive vyčnievajú brúsne zrná relatívne vysoko zo spojiva. To má za následok dobré brúsne vlastnosti a vysoký rezný výkon. Použitím tohto druhu spojiva sa dajú špeciálne nástroje vyrobiť hospodárene a rýchlo. Nové povlakovanie opotrebovaných nástrojov je možné.

Oblasti použitia

Tvrdokov a tvrdokovové polotovary, plasty vystužené sklenými vláknami (GFK), plasty vystužené uhlíkovými vláknami (CFK), reaktoplasty a termoplasty, uhlík na výrobu elektród, ferit, grafit, sklo, guma (diamant). Ale takisto aj HSS, kalené ocele a vysokolegované ocele (CBN).

Rezná rýchlosť:

Smerné hodnoty 20-60 m/s

 

Spojivo zo syntetickej živice

Pri tomto druhu je diamantové alebo CBN zrno pevne zalisované v spojive. Ako spojivo sú použité rôzne druhy plastov. Množstvo zrna, ktoré je zaliate v spojive udáva koncentrácia. Nástroje tohto typu sa vyznačujú studeným výbrusom a vysokou mierou úberu. S úspechom sa etablovali v oblasti výroby brúsnych diamantových nástrojov. Možno s nimi dosiahnuť vysokú kvalitu brúsenej plochy.

Koncentrácia

50 a C75 ako štandard

Oblasti použitia

Tvrdokov (diamant), HSS, nástrojová oceľ (CBN).

Rezná rýchlosť:

Smerné hodnoty 10 - 40 m/s

 

 

Metalické spojivo

Brúsny povlak u tohto typu spojiva pozostáva z kovového prášku a diamantového alebo CBN zrna. Brúsne nástroje tohto typu sa vyrábajú systémom práškovej metalurgie. Vďaka vysokej pevnosti spojiva sú nástroje veľmi odolné voči opotrebeniu, ale nedosahujú úberové parametre iných druhov spojiva.

Koncentrácia

C100 ako štandard

Príklady použitia

Keramické materiály, sklo, profilové brúsne nástroje, ferit ( diamant ).

Rezná rýchlosť:

doporučená 10 - 30 m/s

 

Spojivo vacuum brazed

Pri tomto novom type pojiva sú brúsne zrná na nosič „ privarené“. Týmto sa pevnosť spojenia diamantového zrna s nosičom výrazne zvýšila a nástroje dosahujú vďaka hrubému zrnu extrémny úber.

Príklady použitia

Opracovanie plastov so sklenými vláknami, v oblasti leteckého a lodného priemyslu, tvrdokovu, keramiky, uhlíku, odliatkov a pod.

Rezná rýchlosť:

doporučená 20 - 40 m/s

 

Koncentrácia (pri brúsnych kotúčoch so spojivom zo syntetickej živice a metalickým spojivom)

Koncentrácia zrna je udávaná v karátoch/cm3. Táto hodnota predstavuje pomer medzi váhou diamantu/CBN a objemom povlaku. Zvyčajne budú ponúkané tri koncentrácie: C50, C75 a C100. Koncentrácia C75 obsahuje 3,3 karátov na cm3 brúsneho povlaku. 1 karát = 0,2 g

 

Sortiment diamantových a CBN nástrojov je veľmi široký. Našu ponuku diamantových a CBN nástrojov si môžete pozrieť kliknutím SEM.

Komentáre

Vložte svoj komentár